Blog

Erzincan Yaylalarından Türkiye’ye Armağan : Tulum Peyniri

erzincan yaylalari scaled Akpınar | Erzincan Tulum Peyniri |

İnsanoğlunun peynir denilen süt kesiğini ve bunun yenebilen bir şey olduğunu ilk ne zaman, nerede ve nasıl bulduğu tam olarak bilinmiyor. En yakın olasılık binyıllar önce küçük ve büyükbaş hayvanların evcilleştirildiği sıralarda Güneydoğu Anadolu ya da Mezopotamya uygarlığında keşfedilmiş olması.

Erzincan Tulum Peyniri de asırlardan bu yana kahvaltı sofralarını süsleyen, kuşaklar boyunca da vazgeçilemeyen bir lezzet. Fırat’ın sularıyla yıkanan, onlarca kavime yurt olan bu kadim topraklar, böylesine mükemmel bir lezzeti asırlardır armağan eder Anadolu’nun çocuklarına.

Erzincan ile özdeşleşmiş, ünü tüm ülkeye yayılmış ve tüketicilerden her daim tam not alan Erzincan Tulum Peyniri, dünyaya hükmeden Osmanlı padişahlarından tutun da Anadolu’nun dört bir yanındaki her haneye uğramış, lavaş ve çayla birlikte mükemmel bir üçlü oluşturmuştur. Erzincan Tulum Peynirine kimi zaman Kemah’ın cevizi, kimi zaman Cimin’in üzümü kim zamanda mis kokulu yerli domatesler eşlik etmiştir.

Lezzeti Tadında:

Yarım milyona yakın koyun varlığı bulunan Erzincan ve ilçelerinde yaylalar ve meralar şimdilerde hummalı bir çalışma sergileyen, Tulum peyniri üretimi gerçekleştiren sürü sahipleriyle dolu. Yaklaşık 5 ay boyunca yaylada kalan küçükbaş hayvan yetiştiricileri soğuk sıcak demeden, yağmura aldırış etmeden üretirler tulum peynirini… Bu lezzet sofralardan eksilmesin diye… Erzincan Tulum Peyniri ülkenin dört yanına ulaşsın diye.

Yıllar önce coğrafi işareti tescil edilmiş olan bu lezzet Erzincan yaylalarında beslenen, bin bir çeşit otla beslenen Akkaraman koyununun sütünden elde ediliyor. Kendine has tadı ve aromasıyla tulum peyniri bir Erzincan markasıdır. Tamamen doğal olarak üretilen bu peynire doğal şirden mayası ve Kemah tuzu dışında bir şey ilave edilmez. İşte damaklarda unutulmayan bir tat bırakan Erzincan Tulum peynirinde Akkaraman koyununun sütünün, Kemah’ın tuzunun ve şüphesiz yaylaları mesken eden o üretken ellerin hakkı var.

erzincan yaylalari erzincan tulum peyniri akpinar Akpınar | Erzincan Tulum Peyniri |

Yaylalardaki üreticileri sık sık ziyaret eden Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürü Murat Şahin, koyun sayısının giderek artmasına paralel olarak tulum peyniri üretiminin de arttığını ifade ederken ” Tamamen doğal ve hijyenik ortamlarda üretilen bu lezzet sadece Erzincan’da üretilir. Yaylalardan soğutmalı araçlarla modern tesislere taşınarak işlenen ve olgunlaşmaya bırakılan Erzincan Tulum Peyniri bir marka olarak büyümeye devam edecek. Birçok tulum peyniri üretiliyor olabilir ama Erzincan Tulum Peyniri sadece Erzincan’da üretilir. Üretim yeri Erzincan değilse o peynir Erzincan Tulum Peyniri değildir. Coğrafi İşaret hakkı alınmış olan Erzincan Tulum peynirimiz, Erzincanlı peynir üreticileri tarafından üretilerek ülkemizin dört bir yanına gönderilmektedir” diye konuştu.

tulumpeyniri scaled Akpınar | Erzincan Tulum Peyniri |

Erzincan Yaylalarından Türkiye’ye Armağan : Erzincan Tulum Peyniri

Erzincan Sakaltutan’da peynir üretimi yapan Nurettin Yıldırım peynir üretimini anlatırken sık sık “herşey doğal bu yaylalarda. Suyundan havasına, otundan tuzuna kadar Erzincan Tulum Peynirini oluşmasına katkı sağlayan herşey doğal buralarda” diyor. Ailece peynir üretimi gerçekleştiren, Mayıs ayından Eylül sonuna kadar yaylada peynir üretimi yapan Yıldırım Ailesi, son zamanlarda gelişen teknolojiyi kullanıyor. “Eskiye göre şartlarımız çok iyi. Soğutmalı araçlarımızla günübirlik ürettiğimiz peyniri tesislere götürüyor ve işliyoruz. Bu lezzeti yaşatmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Yaz boyu üretilen bu peynirler sonbaharda ülkemizin dört bir yanına taşınacak” diyen Nurettin Yıldırım, pazarlama noktasında sıkıntıları olmadığını belirterek “ürettiğimiz bu doğal peynirleri vatandaşlarımız afiyetle yesinler” diyerek tüketicilere seslenmeyi de ihmal etmiyor.

Kaynak:
https://erzincan.tarimorman.gov.tr/

Bir Düşünce “Erzincan Yaylalarından Türkiye’ye Armağan : Tulum Peyniri

 1. Özcan Kılıçer dedi ki:

  Bu güzel yaylayı görünce hemen Sevgili Kemahlı Şairimiz İbrahim Sevindik üstadın bu güzel dizesini sizlerle paylaştım.

  Yaz gelince çıkarlar yaylaya
  Gurbetçiler hasretle döner sılaya
  Benden selam olsun Aziz Ağa’ya
  Sevgisi başkadır benim köyümün
  İbrahim SEVİNDİK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir