Blog

Erzincan Deri Tulum Peynirinin Özellikleri Nelerdir?

erzincan deri tulum peynirinin ozellikleri nelerdir Akpınar | Erzincan Tulum Peyniri |

Erzincan Deri Tulum Peynirinin Özellikleri Nelerdir? Mesele damak tadı olunca elbette konuya görecelik hakim fakat öyle lezzetler var ki, “işin pîri” kimseler, onlar üzerinde ortak yargılara sahip. Şavak peyniri olarak da adlandırılan Erzincan deri tulum peyniri, gurmelerin ayrıcalıklı bulduğu bu lezzetlerden biri.

Peynir dünyasında özel bir yer işgal eden bu peynirin Özellikleri neler? Bu lezzetin sırrına vakıf olmak için, onun bileşenlerini tanımak gerekiyor.

Kaliteli Süt ve Doğal Maya

Gözeneksiz yapıya sahip bu peynirin kendine özgü tadı üzerinde iki unsur çok etkili; süt ve maya.

Elbette sadece Erzincan deri tulum peyniri değil, her peynirin tadı üzerinde üretimde kullanılan sütün kalitesi önemli role sahip. Sütün kalitesi ise hayvanın beslenme tarzı ve hayatını sürdürdüğü koşullarla yakından ilgili. Erzincan deri tulum peyniri Erzincan, Tunceli, Elazığ, Bingöl’de bulunan yüksek rakımlı yaylalarda yetiştirilen hayvanların sütünden elde edilir. Kemah, Çimen, Çayırlı, Tercan, Munzur gibi yaylalar yüksek rakıma özgü iklim ve çevre koşulları sebebiyle bitki örtüsü bakımından zengin yerlerdir. Buralarda yetiştirilen keçi ve koyunlar, çok çeşitli bitkilerle beslenir. Özellikle sonbahara doğru ortamda bulunan bitkiler, hayvanların sütünü daha yağlı, dolayısıyla daha lezzetli yapmakta. Erzincan deri tulum peyniri bu sütün çiğ halinden üretilir.

Peynirin kalitesi üzerinde bir diğer etken olan mayada da doğallık gözetilmektedir. Elde yapılmış doğal maya, peynirin lezzetini arttırmakla kalmaz, onu daha sağlıklı kılar.

Neden “Deri Tulum”?

Peynirin deri tulum içinde saklanması elbette tesadüf değil. Bu peynir kendine has o keskin aromasını veren unsurların en önemlisi, içine basıldığı deri tulum. Doğal bir materyal olan tulum, peynirin olgunlaşması ve istenilen lezzete ulaşması için en uygun şartları sunar.

deri tulum peyniri ozellikleri cheese sheeps Akpınar | Erzincan Tulum Peyniri |

Tescilli Bir Yerel Değer

Özgünlük derecesi ve etki gücü yüksek, gerçekten dikkate değer yöresel lezzetler bakımından zengin bir kültüre sahibiz. Erzincan Tulum Peyniri Özellikleri arasında mutlaka sayılması gereken unsurlardan biri onun tescilli bir lezzet oluşu.

Mutfağımıza özgü önemli yerel değerlerimiz arasında ilk sıralarda bulunan Erzincan tulum peyniri, Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 2000 yılında Türk Patent Enstitüsü’ne yapılan başvuru sonucu, “Coğrafi İşaret Tescil Belgesi” almıştır.

Kendinizi Bu Lezzetle Ödüllendirin

Eşsiz bir deneyimle damağınızı şenlendirmek mi istiyorsunuz? Tereyağı ve birkaç parça cevizin eşlik ettiği Erzincan deri tulum peynirini sıcak lavaşın içinde denediniz mi hiç? Makarna lezzetini zirveye çıkarmak için Erzincan deri tulum peyniri ve damak tadınıza uygun baharatlarla hazırlayacağınız sosları kullanabilirsiniz.

Cimin üzümü ve Erzincan deri tulum peyniri için muhteşem ikili nitelemesini yapmak hiç yanlış olmayacaktır. Tıpkı Erzincan deri tulum peyniri gibi, Türk Patent Enstitüsü tarafından tescilli bir diğer yerel değer olan cimin üzümü, bu peynire şahane şekilde eşlik ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir